
Co to jest powięź i jakie ma dla nas znaczenie?
Najprościej mówiąc powięź jest rodzajem tkanki łącznej, która otacza spójną, trójwymiarową siecią wszystkie struktury naszego ciała. Zbudowana jest z niejednorodnych, splecionych ze sobą włókien kolagenowych o mocno zróżnicowanej gęstości. Są to małe puste rurki wypełnione delikatnym płynem podobnym do płynu mózgowo-rdzeniowego, zawierającym dużą ilość fotonów. Powięź posiada również niezwykłe właściwości przyciągania cząsteczek wody, które się do niej przyklejają.
Dzięki temu wykazuje dużą płynność, co jest nieodzowne zarówno dla swobodnego ruchu i ślizgu struktur, jak również dla efektywnej komunikacji międzykomórkowej. Przez powięź musi swobodnie przepływać limfa, a różne struktury takie jak kości, nerwy, więzadła, ścięgna, mięśnie czy naczynia krwionośne i limfatyczne muszą przez nią przenikać. Włókna kolagenowe powięzi ukierunkowują się względem nacisku i strukturalnych obciążeń spowodowanych przez stanie, chodzenie, siedzenie itp.
Jaką rolę pełni powięź w naszym ciele?
Przede wszystkim:- Ułatwia swobodny ślizg wszystkich struktur ciała.
- Regeneruje uszkodzone tkanki mięśniowe poprzez tworzenie tkanki bliznowatej i odżywia mięśnie.
- Pełni funkcję ochronną. Osłania organizm przeciwdziałając stresowi, napięciom, patogenom i siłom destrukcyjnym.
- Odgrywa główną rolę w absorbowaniu i rozpraszaniu energii.
- Utrzymuje prawidłową postawę ciała.
- Transferuje siły.
- Przesyła sygnały do układu nerwowego.
- Wspomaga pracę układu naczyniowego i limfatycznego.
Zastosowanie nowoczesnych metod ultrasonograficznych potwierdziło, że powięzi podczas ruchu umożliwiają powrót tkanek do stanu wyjściowego i odgrywają spektakularną rolę w ruchach wykonywanych przez człowieka. To, jak daleko jesteśmy w stanie podskoczyć, rzucić kamieniem czy jak długo możemy jechać rowerem jest zależne nie tylko od włókien mięśniowych, ale w znacznej mierze od elastyczności i sprężystości sieci powięziowej biorącej udział w tych ruchach.
Powięzi mają duży wpływ na dolegliwości bólowe mięśni oraz ich sztywność, a co za tym idzie – na złe samopoczucie wielu pacjentów.Cel terapii mięśniowo-powięziowej (masaż powięziowy)
Głównym celem terapii mięśniowo-powięziowej jest przywrócenie stanu poprzedzającego zaburzone działanie tkanki łącznej. Terapia dotyczy nie tylko zaburzonej struktury, jest to głęboka praca z ciałem. W sieci powięziowej działania terapeuty modyfikują ograniczenia stwarzane przez powięź, czyli jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające optymalny ruch poślizgowy pomiędzy strukturami.
W przypadku długotrwałych ograniczeń tkanka powięziowa ulega przeciążeniu, co w następstwie doprowadza do dysfunkcji. Tworzy to nadmierną gęstość oraz reorganizację włókien kolagenowych. Może to spowodować przeciążenie stawów, zapalenie lub ból w strukturach mięśniowo-powięziowych, niedokrwienie i pogorszenie jakości włókien mięśniowych.
Terapię mięśniowo-powięziową stosuję w przypadku:- bólów kręgosłupa,
- zaburzeń napięcia mięśniowego,
- zespołów bólowych – łokieć golfisty, łokieć tenisisty, rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa, zespół cieśni nadgarstka i bolesnego barku, bark zamrożony itp.
- migren i stresu,
- drętwienia i obrzęków kończyn,
- zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy,
- ograniczeń ruchomości,
- stanów pourazowych,
- zaparć.
Początkowo, w przypadku wyraźnych ograniczeń, terapia może być bolesna, ponieważ stopień napięcia powięzi koreluje z odczuciem bólowym. Osoby bez zaburzeń w obrębie tkanki łącznej rzadko sygnalizują ból czy silny dyskomfort podczas terapii.
Efektem terapii jest:
- Najczęściej natychmiastowe uczucie ulgi dotyczące trzewnych lub mięśniowo-powięziowych objawów bólowych, a nawet ustąpienie dysfunkcji.
- Uelastycznienie, dobre ukrwienie i odżywienie tkanek.
- Uwolnienie „sklejonych” powięzi i mięśni.
- Uwolnienie napięć psychicznych i emocjonalnych.
- Poprawa postawy ciała i pracy narządów wewnętrznych.
Anna Tarasiewicz
Fizjoterapeuta, Studio Pemodelan – Gabinet Zdrowego Ciała
- Myers T., Taśmy anatomiczne. Meridiany Mięśniowo-Powięziowe dla Terapeutów Manualnych i Specjalistów Leczenia Ruchem, Wydanie Drugie. DB PUBLISHING, Warszawa 2010.
- Schleip R. Findley T. Chaitow L. Hujing P. Fascia: The Tensional Network of the Human Body. The science and clinical application in manual and movement therapy, Elsevier Ltd. 2012.