
Jak zapobiegać haluksom oraz przyczyny ich powstawania Haluksy to schorzenie, które dotyka coraz szerszą grupę społeczną. Mimo, iż kojarzą się z koślawymi paluchami babci, to jednak problem coraz młodszych osób. Haluksy (paluch koślawy) zdarzają się również u mężczyzn, jednakże większość cierpiących to kobiety. Jak zapobiegać haluksom oraz przyczyny ich powstawania
HALUKSY – PROBLEM CORAZ MŁODSZYCH KOBIET
Haluksy u kobiet nie są problemem jedynie estetycznym, chociaż zdeformowane stopy wyglądają nieładnie i sprawiają, że nie można założyć wielu typów ulubionego obuwia. Osoby dotknięte tą dysfunkcją mogą odczuwać ból, pieczenie w przedniej części stopy, a co za tym idzie, duży dyskomfort przy chodzeniu. Boczne odchylenie palucha u stopy powoduje odciski (pod głowami kości śródstopia), otarcia i stany zapalne. Jak zapobiegać haluksom oraz przyczyny ich powstawania
Jak zapobiec rozwojowi halluksów, jakie ćwiczenia i inne praktyki pomogą pozbyć się bólu, o tym przeczytasz poniżej.
Zacznijmy od wyjaśnienia co to w ogóle jest haluks?
Paluch koślawy (hallux valgus) – jest to zwyrodnienie stawu palucha stopy spowodowane stanem zapalnym, wyciekiem i twardnieniem chrząstki stawowej oraz deformacją palców spowodowanych przykurczami mięśniowymi i rotacja kości. Koślawienie palucha następuje w wyniku rozpłaszczania się łuku poprzecznego powodując poszerzanie się i deformację stopy.
Podobny problem stopy jest związany z deformacją 5 palca – to choroba Taylora. U osób z tą deformacją można zaobserwowaćodchylenie 5 palca stopy w kierunku 4, powstaje także bolesny, wrażliwy na ucisk stan zapalny. Zniekształcenie to może występować równolegle z paluchem koślawym jak i odrębnie.
Obie te deformacje są bolesne i postępujące, od stopnia ich zaawansowania uzależniony jest wybór dalszego postępowania, dlatego tak ważne jest, aby po zauważeniu niepokojących zmian jak najwcześniej skonsultować się ze specjalistą. (zobacz bezoperacyjne, nieinwazyjne zmniejszanie haluksów) jak zapobiegac haluksom
Przyczyny powstawania haluksów
Przyczynami powstawania haluksów oprócz skłonności genetycznych, są:
– noszenie ciasnego, – niewygodnego obuwia, – nadwaga i otyłość, – ciąża, – zła dieta (za dużo białka, soli itp.), – problemy z wątrobą.
Niebezpieczny jest również podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi, ponieważ wytrącające się kryształki moczanów osadzają się w stawie niszcząc go w czasie ruchu.Deformacje paluchów w postaci zaawansowanej nie tworzą się szybko. Jest to proces długofalowy, któremu możemy i powinniśmy zapobiegać. W większości przypadków wszystkie zniekształcenia stóp powstają z powodu zaniedbań pacjenta. |
Jak zapobiegać haluksom oraz przyczyny ich powstawania Jak zapobiegać powstawaniu haluksów:
- Utrzymuj normalną wagę.
- Aktywność fizyczna. Mechaniczne podrażnienie haluksa jest przyczyną bólu. Dlatego bieganie czy długie spacery, prawdopodobnie nie są najlepszą aktywnością fizyczną, którą należy podjąć, aby utrzymać ogólne zdrowie. Pływanie jest bardzo dobrym sposobem na złagodzenie napięć mięśni i nacisku na stopę.
- Spaceruj boso po piasku, wodzie, trawie czy kamyczkach kiedy tylko masz okazję
- Unikaj wysokich obcasów i zaopatrz się w wygodne buty z odpowiednimi pelotami podnoszącymi łuk poprzeczny stopy. Wysokie obcasy i ciasne buty nie są jedynym, ale wysokim czynnikiem ryzyka powstania haluksów u kobiet. Następuje przeniesienie ciężaru ciała na przodostopie zwiększając tym nacisk na palce i kości stóp. Zaleca się buty z szerokimi czubami – odpowiednie obuwie ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia stopy.

- Ostrożnie, jeśli masz cukrzycę! Neuropatia cukrzycowa może spowodować stan zapalny i rany oraz przyspieszyć rozwój haluksa. Utrzymuj stopy w czystości (kąpiel dwa razy dziennie) i jeśli zauważysz rany czy bolesne obrzmienie koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.
- Po kąpieli masuj i ćwicz stopy. Masaż rozluźnia napięcia mięśni stóp a ćwiczenia złagodzą zapalenia stawów, wzmocnią mięśnie palucha i stopy oraz zapobiegną rozwojowi haluksa. Wzmocnią balans mięśniowy stopy i stawu skokowego.
Czy taka profilaktyka jest skuteczna?
Nie w każdym jednak przypadku taka profilaktyka okazuje się skuteczna. Złe przyzwyczajenia i zaniedbania trwające wiele lat trudno naprawić w krótkim okresie. Często też okazuje się, że pacjent decyduje się na zastosowanie takich metod zbyt późno. Do wizyty u ortopedy skłania chorych często dopiero trudny do wytrzymania ból oraz znaczące ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Taki stan oznacza zmiany na tyle zaawansowane, że metody nieoperacyjne zwykle okazują się nieskuteczne.
Dlatego nie zwlekaj, nie czekaj, aż trzeba będzie leczyć haluksy metodą operacyjną. To zawsze jest inwazyjna metoda dla naszego organizmu, choć niestety w wielu przypadkach niezbędna.
Już nie długo w Studiu Pemodelan nowy <<< SKUTECZNY NIEINWAZYJNY ZABIEG ZMNIEJSZANIA HALUKSÓW! >>>
Artykuł autorstwa Anny Tarasiewicz naszej fizjoterapeutki, terapeutki mięśniowo-powięziowej, diagnosty Jak zapobiegać haluksom oraz przyczyny ich powstawania