
Wyjaśniamy pojęcie punkty spustowe:
Punkty spustowe to punkty powstające w wyniku przeciążeń gdzie jest gorszy metabolizm tkankowy i następuje obkurczenie włókien mięśniowych w wyniku zaburzenia równowagi chemicznej .Istnieje podział punktów spustowych. Są to aktywne punkty, utajone i embrionalne. W zależności od rodzaju punktu stosuje się różne techniki.
Przy aktywnych punktach – bardzo bolące – u pacjenta pojawia się większe stężenie bradykininy, noradrenaliny, interleukiny -1. Po opracowaniu punktów spustowych następuje rozluźnienie tkanek, powrót PH i stężenie tlenu do normalnych wartości. A za tym idzie rozluźnienie tkanki i ustąpienie objawów bólowych. Ale punkty spustowe mogą odgrywać i pozytywną role: gdy pacjent wykazuje hipermobilność lub przy niestabilności stawu. W takich przypadkach z centralnego układu nerwowego jest wysyłany impuls o „zagrożeniu” – uszkodzeniu danej struktury i nasz organizm reaguje tym że powstają punkty spustowe, spina jedną strukturę żeby ochronić drugą – wybiera mniejsze zło.

Źródło: http://semiologiamedica.blogspot.com/2011/10/sindromes-de-dor-miofascial.html
Punkty spustowe – przyczyny ich powstawania:
- Podrażnienie tkanki mięśniowej – np. na skutek przeciążenia, naciągnięcia, uderzenia, schłodzenia, mikro urazów.
- Uwalnianie drażniących związków chemicznych (w efekcie podrażnienia), m.in. substancji neurowazoaktywnych.
- Zwiększenie wrażliwości zakończeń nerwowych na skutek działania substancji drażniących.
- Obrzęk naczyń krwionośnych i zwiększenie ich przepuszczalności, co prowadzi do obrzmienia okolicznych tkanek.
- Nacisk obrzmiałych tkanek na pobliskie naczynia kapilarne, powodujący lokalne niedokrwienie, co za tym idzie – niedotlenienie tkanek.
- Upośledzenie funkcji tkanek.
- Wzrost wydzielania substancji drażniących i uwrażliwienie receptorów bólowych.
- Progres odczuwanych dolegliwości aż do dokuczliwego bólu.
- Zwiększona aktywność układu współczulnego powoduje uwalnianie innych substancji, m.in. noradrenaliny.
- Nadwrażliwe zakończenia nerwowe odbierają to jako dodatkowy bodziec i przekazują informację o większym bólu.
Punkty spustowe – diagnostyka:
Punkty spustowe aktywne lub utajone występują niemal u każdego, włączając osoby młode. Aby odnaleźć punkt spustowy należy w pierwszej kolejności zlokalizować nadmiernie napięte pasmo włókien mięśniowych. Wykonywanie ruchów z naciskiem w poprzek takiego pasma powinno doprowadzić do ustalenia, który obszar jest najbardziej wrażliwy i w nim ściślej poszukiwać zgrubienia, które pod wpływem kompresji wywoła ból promieniujący lub rzutowany. Jeżeli miejsce wrażliwe nie daje takich dolegliwości, mówimy wtedy o punkcie maksymalnie bolesnym, jednak nie jest to punkt spustowy.