
Każdy kto choć raz doznał dobroczynnego działania na sobie doskonale wie jak się po takich zabiegach czuje.
Wpływ masażu na układ nerwowy
Masaż jako bodziec mechaniczny działa przede wszystkim na obwodowy układ nerwowy, a za jego pośrednictwem (włókna czuciowe dośrodkowe) na ośrodkowy układ nerwowy.
Oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz poszczególnych narządów ustroju.
Organizm po otrzymaniu informacji reguluje złożone czynności poszczególnych narządów, na co można wywierać pośredni wpływ, oddziałując na układ krwionośny i układ nerwowy. Komórka nerwowa jest komórką pobudliwą. Masaż jest jednym z czynników prowadzących do pobudzenia komórki nerwowej. Pobudzenie to jest proporcjonalne do siły masażu i czasu jego trwania.
Za pośrednictwem układu krwionośnego, masaż ma łączność z tkanką glejową (tkanka łączna układu nerwowego), wpływa na lepsze ukrwienie, odżywienie i utlenienie układu nerwowego.
W zależności od zastosowanego rodzaju masażu można wpływać na układ nerwowy uspokajająco (masaż łagodny, delikatny) albo pobudzająco (masaż energiczny, pobudzający).
W masażach AromaTOUCH , AROMATERAPEUTYCZNY RELAKS KRĘGOSŁUPA , AROMA SOUND FLOW aplikując olejki eteryczne na plecach wzdłuż meridianów energetycznych i punktów spustowych styku pleców i stóp, równoważmy układy nerwowe współczulne i przywspółczulne.
Masaż karku, grzbietu oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego oddziałuje na nerwy rdzeniowe i ich sploty, a tym samym korzystnie działa na czynność kończyn górnych i dolnych, zaś masaż mięśni przykręgosłupowych wpływa na autonomiczny układ nerwowy, regulując jego czynność.